De Vereniging Openbaar Onderwijs (VOO) maakt zich zorgen over de toekomst van het openbaar onderwijs in Nederland. Ook in Breukelen staat het openbaar onderwijs onder druk. Het schoolbestuur van RSG Broklede wil de laatste openbare school voor voortgezet onderwijs in de gemeente omzetten naar een algemeen bijzondere school. De VOO heeft hierover een bezorgde brief gestuurd aan de gemeenteraad van Stichtse Vecht en roept op het openbaar karakter van de school te behouden.
De Vereniging Openbaar Onderwijs en VOSABB, de vereniging voor openbare en algemeen toegankelijke scholen hebben een brandbrief gestuurd aan de gemeenteraad van Maastricht en Gedeputeerde Staten van de provincie Limburg. Aanleiding is het raadsvoorstel dat op 22 februari in de gemeenteraad van Maastricht wordt behandeld en waarin het college van B&W voorstelt in te stemmen met het voorgenomen besluit van LVO, de grote scholenkoepel voor voortgezet onderwijs in Limburg, om alle scholen de denominatie ‘algemeen bijzonder’ te geven. De facto wordt daarmee het openbaar onderwijs afgeschaft.
In de brief geven de VOO en VOSABB aan dat artikel 23 lid 4 van de grondwet bepaalt dat er voor iedereen in Nederland openbaar onderwijs moet zijn. Marco Frijlink, voorzitter van de VOO: “Openbaar onderwijs is het uitgangspunt. Dat móet er zijn. Daarnaast is er ruimte voor bijzonder onderwijs, zoals algemeen bijzonder. De gemeenteraad dreigt de inwoners van Maastricht dit belangrijke grondrecht nu af te nemen. Dat kan niet en dat mag niet.”
Het hele proces rammelt
LVO, dat enkele jaren geleden negatief in het nieuws kwam door het examendebacle bij VMBO Maastricht, wil het openbare Porta Mosana College en het katholieke Sint-Maartens College op een plek huisvesten, in het oosten van de stad. Maar er zijn op dit moment geen concrete fusieplannen.
Frijlink: “Het is daarom niet te begrijpen waarom de denominaties van deze scholen überhaupt zouden moeten worden aangepast. Sowieso rammelt het interne besluitvormingsproces aan alle kanten. De medezeggenschapsraad heeft een voorstel voorgelegd gekregen waarvan LVO zelf zegt dat het de ‘vereiste uitwerking hoe we dit gaan realiseren op het gebied van onderwijs, personeel, organisatie of huisvesting’ niet bevat. Dit zegt eigenlijk al genoeg. We doen een dringende oproep aan de gemeenteraad om een nieuw debacle te voorkomen.’’
Overal moet voldoende openbaar onderwijs zijn
De VOO en VOSABB stuurden hun brief ook naar gedeputeerde staten, omdat deze ingevolge artikel 66 van de Wet op het Voortgezet Onderwijs een bijzondere verantwoordelijkheid hebben om ervoor te zorgen dat overal in de provincie voldoende openbaar onderwijs beschikbaar is.
Mocht de gemeenteraad van Maastricht toch besluiten het openbaar voortgezet onderwijs af te schaffen, dan hebben VOO en VOSABB aangekondigd alle ‘hen ten dienste staande juridische middelen’ in te zullen zetten om dit besluit aan te vechten.

Marco Frijlink
VoorzitterMarco is sinds 2019 voorzitter van de VOO, waar hij zich in het bijzonder bezighoudt met het goed functioneren van de vereniging.
Meer over MarcoRelevante nieuwsberichten
Inschrijven voor onze nieuwsbrieven
"*" geeft vereiste velden aan
De VOO heeft twee introductievideo's over medezeggenschap ontwikkeld. Als (G)MR kun je deze video's gebruiken om jouw achterban uit te leggen hoe medezeggenschap werkt. Zet de video met de YouTube-link op jouw (G)MR-pagina op de website van de school. Zo laat je makkelijk en snel zien waarom medezeggenschap belangrijk is!
