De VOO heeft een persbericht verstuurd over de aangenomen motie in de Tweede Kamer voor hoge verwachtingen van ieder kind.
Soms functioneert een lid van de medezeggenschapsraad niet zoals gewenst. In hoeverre is het dan mogelijk om in te grijpen door een lid te schorsen? En is het mogelijk om een MR-lid uit te sluiten van verdere deelname aan de MR?
Verplichtingen voor een MR-lid
MR-leden krijgen met hun verkiezing tot lid van de medezeggenschapsraad het vertrouwen van hun achterban. Het MR-lidmaatschap brengt een aantal verplichtingen mee, bijvoorbeeld het serieus uitvoeren van de MR-taken en zich collegiaal gedragen tegenover andere MR-leden. Ook mag worden verwacht dat een MR-lid de vergaderingen voorbereidt en bijwoont, luistert naar de mening van anderen en discussieert op basis van argumenten. Tenslotte dient een MR-lid open te staan voor communicatie met de achterban. Meestal gaat dat goed, maar wat te doen als het niet goed gaat?
Verschillen van mening of onderlinge wrijving kunnen het werken in de MR belemmeren. Dit betekent echter niet dat er sprake is van het slecht functioneren van één of meer MR-leden en het is zeker geen reden voor het uitsluiten van een MR-lid. Ieder MR-lid heeft recht op een eigen mening en om als MR over een beleidsvoorstel te adviseren of er mee in te stemmen is geen unanimiteit nodig. Wel moeten MR-leden met elkaar in gesprek blijven en elkaars mening respecteren, maar verschillende opvattingen zijn geen reden om maatregelen tegen een MR-lid te nemen.
Lid wijzen op verplichtingen
In het landelijke model voor het medezeggenschapsreglement staat opgenomen dat de MR tot de conclusie kan komen dat een lid in gebreke blijft. Dat is aan de orde als het MR-lid ernstig nalatig is in het naleven van de wet en van het medezeggenschapsreglement, het MR-lid de plicht tot geheimhouding schendt over gegevens waarvan hij het vertrouwelijke karakter kent of redelijkerwijs moet vermoeden en het MR-lid een ernstige belemmering vormt voor het functioneren van de MR.
De MR kan een tekortschietend MR-lid wijzen op zijn verplichtingen. De overige MR-leden voeren dan bijvoorbeeld een gesprek met het desbetreffende lid waarin ze duidelijk maken wat er ontbreekt aan het functioneren. Aan het eind van zo’n gesprek worden afspraken gemaakt ter verbetering en wordt een termijn afgesproken waarbinnen dat dient te gebeuren.
Schorsing van een lid
Als de geleding waar het lid uit voortkomt tot de conclusie komt dat het lid zijn verplichtingen niet nakomt, kan er voor worden gekozen om over te gaan tot schorsing van het lid. Het is wel noodzakelijk dat het lid eerst de kans heeft gekregen zich te verweren tegen de beschuldigingen. Na het in overweging nemen van deze beschuldingingen en overleg te hebben gevoerd met de andere geledingen, kan de geleding besluiten tot schorsing van het lid. Volgens het modelreglement is deze periode 3 maanden.
Het is onduidelijk tot hoever de MR ook een langer durende termijn in het medezeggenschapsreglement kan opnemen. Het betreft hier een afweging tussen het goed functioneren van de MR en het recht van een gekozen MR-lid om MR-lid te kunnen zijn met alle rechten die daarbij horen.
Uitsluiting van een MR-lid
Bij uitsluiting gaat het om het gedwongen laten aftreden van een MR-lid, waarbij er verkiezingen worden gehouden voor een nieuw lid. Hierover staat niks in de wet en ook niet in het medezeggenschapsreglement. Het is dan ook zeer de vraag of de MR hierover afspraken zou mogen maken in het medezeggenschapsreglement. Het voordeel ten opzichte van een schorsing is wel dat in dit geval de zetel vrijkomt voor iemand anders om in te vullen, terwijl bij schorsing de MR in niet volledige samenstelling verder moet. Een andere vraag die hierbij naar voren komt is het effect van de maatregel. Immers kan een kandidaat die zou worden uitgesloten zich opnieuw kandideren en gekozen worden.
Rol schoolleiding en achterban
Een slecht functionerend MR-lid is een zaak van de MR en van de geleding waar hij of zij uit voortkomt. De schoolleiding kan eventueel een bemiddelende rol spelen in een situatie waar disfunctioneren aan de orde is, maar schoolleiding noch bovenschools management heeft enige stem in het besluit een MR-lid op zijn opstelling met betrekking tot MR-zaken aan te spreken. In feite kan de achterban als enige ervoor zorgen dat een MR-lid uit de MR verdwijnt. Dat kan niet tussentijds, maar wel door op het moment van verkiezingen ervoor te zorgen dat het betreffende MR-lid niet wordt herkozen.
Het belangrijkste als MR is dan ook om regelmatig met elkaar te spreken over onderlinge verhoudingen en verwachtingen. Alleen door hierover in gesprek met elkaar te gaan kan tot elkaar worden gekomen. Zeker als sprake is geweest van een schorsing en een MR-lid weer terugkeert in de MR, is het van belang opnieuw met elkaar het gesprek aan te gaan over hoe er verder wordt gegaan.
Meer weten over dit onderwerp?
Medezeggenschapsorganen en personen die lid zijn van de VOO kunnen elke schooldag contact opnemen met onze helpdesk met vragen over onderwijs en medezeggenschap. Verder hebben we een uitgebreid cursusaanbod en kunnen we begeleiden bij medezeggenschapskwesties.
Nog geen lid? Meer informatie over het lidmaatschap is op deze pagina te vinden, evenals de mogelijkheid om lid te worden. Naast contact met de helpdesk biedt het lidmaatschap voor medezeggenschapsorganen ook korting op alle cursussen en begeleiding, een gratis handboek voor nieuwe MR-leden en nog veel meer!
Bram Buskoop
BeleidsadviseurBram werkt sinds 2019 als beleidsadviseur bij de VOO, waar hij zich in het bijzonder bezighoudt met medezeggenschap en de website.
Meer over BramInschrijven voor onze nieuwsbrieven
"*" geeft vereiste velden aan
Waarom hoge verwachtingen van kinderen belangrijk zijn voor kansengelijkheid? Emeritus hoogelaar neuropsychologie Jelle Jolles legt het uit.