In Nederland worden kinderen heel vroeg geselecteerd voor het voortgezet onderwijs. De kansenongelijkheid die hierdoor ontstaat, zal niet beter worden zolang we blijven vasthouden aan de hardnekkige ‘succes-is-een-keuze-mythe’.
Veel scholen geven voorlichting over verschillende onderwerpen. Waarover voorlichting wordt gegeven kan verschillen per school. De MR heeft soms ook een rol bij de keuzes die worden gemaakt.
Verschillende soorten voorlichting
Voorlichting kan over van alles gaan: zoals over keuzemogelijkheden voor het vervolgonderwijs, gezondheid of relationele en seksuele vorming. Het gaat om zaken die de school kan doen ter invulling van wettelijke verplichtingen die het heeft om bepaald onderwijs te verzorgen (zoals opgenomen in de kerndoelen) of aanvullend hierop.
Als dergelijke voorlichtingen onderdeel uitmaken van het reguliere en verplichte lesprogramma, dan maakt het deel uit van het onderwijs wat de school verzorgt. In het schoolplan moeten de doelen worden beschreven van het onderwijs, en de wijze waarop invulling wordt gegeven aan de doelen.
Verzorgen van voorlichting
De school kan de voorlichting zelf verzorgen door eigen materialen te ontwikkelen. Ook externe organisaties of bedrijven bieden vaak methoden en materialen aan. Als het om gratis materiaal gaat kunnen ook regels over sponsoring van toepassing zijn. Regels over sponsoring horen in het schoolplan te staan.
Een andere optie is dat externe organisaties of ervaringsdeskundigen voorlichting verzorgen. Bijvoorbeeld voorlichting over sociale mediagebruik door een expert op dit gebied. Of voorlichting over (gevaren van) roken door iemand die zelf verslaafd aan roken is of is geweest.
Rol van de MR
De MR heeft een instemmingsrecht met betrekking tot het schoolplan (artikel 10 sub b WMS). Voor zover de keuzes hierin opgenomen staan, moet de MR daar dus mee instemmen. Ook het sponsorbeleid valt hieronder.
Voor zover de school samenwerkt met externe organisaties en deze samenwerking duurzaam is, heeft de MR een adviesrecht (artikel 11 lid 1 sub d WMS). Er behoort dan ook een regeling van gevolgen te worden opgesteld voor personeel, ouders en/of leerlingen (artikel 15 lid 1 WMS), waarbij de geleding die het betreft een instemmingsrecht heeft (artikel 12 lid 1 sub a, artikel 13 lid 1 sub a, artikel 14 lid 2 sub a en artikel 14 lid 3 sub a WMS).
Meer weten over dit onderwerp?
Medezeggenschapsorganen en personen die lid zijn van de VOO kunnen elke schooldag contact opnemen met onze helpdesk met vragen over onderwijs en medezeggenschap. Verder hebben we een uitgebreid cursusaanbod en kunnen we begeleiden bij medezeggenschapskwesties.
Nog geen lid? Meer informatie over het lidmaatschap is op deze pagina te vinden, evenals de mogelijkheid om lid te worden. Naast contact met de helpdesk biedt het lidmaatschap voor medezeggenschapsorganen ook korting op alle cursussen en begeleiding, een gratis handboek voor nieuwe MR-leden en nog veel meer!
Bram Buskoop
BeleidsadviseurBram werkt sinds 2019 als beleidsadviseur bij de VOO, waar hij zich in het bijzonder bezighoudt met medezeggenschap en de website.
Meer over BramInschrijven voor onze nieuwsbrieven
"*" geeft vereiste velden aan
VOO maakt zich zorgen over fusie SBO De Piramide en De Horizon in Arnhem, waardoor openbaar speciaal basisonderwijs dreigt te verdwijnen.