Voorlichting op school

Laatst bijgewerkt op 12 augustus 2026

Veel scholen organiseren voorlichting over uiteenlopende onderwerpen, zoals vervolgonderwijs, gezondheid of sociale ontwikkeling. De onderwerpen en de manier waarop voorlichting wordt aangeboden, kunnen per school verschillen. De MR kan een rol hebben bij de keuzes die de school hierin maakt.

In het kort

  • Scholen bepalen zelf welke onderwerpen zij behandelen bij voorlichting en hoe zij dit organiseren.
  • De MR heeft instemmingsrecht op het schoolplan, waarin voorlichtingskeuzes en sponsorbeleid staan.
  • Bij duurzame samenwerking met een externe organisatie voor voorlichting heeft de MR adviesrecht.

Verschillende soorten voorlichting

Voorlichting kan over veel verschillende onderwerpen gaan. Denk bijvoorbeeld aan de mogelijkheden voor vervolgonderwijs, gezondheid of relationele en seksuele vorming. Scholen kunnen hiermee invulling geven aan wettelijke onderwijsverplichtingen, zoals de doelen die zijn opgenomen in de kerndoelen, of ervoor kiezen om aanvullende onderwerpen te behandelen.

Wanneer voorlichting onderdeel uitmaakt van het reguliere en verplichte onderwijsprogramma, valt dit onder het onderwijs dat de school verzorgt. De school beschrijft in het schoolplan welke doelen zij met het onderwijs wil bereiken en op welke manier zij hier invulling aan geeft.

Verzorgen van voorlichting

Scholen kunnen ervoor kiezen om voorlichting zelf te verzorgen, bijvoorbeeld door eigen lesmateriaal te ontwikkelen. Ook kunnen zij gebruikmaken van materialen en methoden van externe organisaties of bedrijven. Wanneer hierbij gratis materiaal wordt aangeboden, kunnen de regels rondom sponsoring van toepassing zijn. Het sponsorbeleid moet onderdeel zijn van het schoolplan.

Daarnaast kan een school externe organisaties of ervaringsdeskundigen uitnodigen om voorlichting te geven. Dit kan bijvoorbeeld gaan om een expert die leerlingen informeert over veilig gebruik van sociale media of iemand die ervaring heeft met de gevolgen van roken en hierover met leerlingen in gesprek gaat.

Rol van de MR

De MR heeft een instemmingsrecht op het vaststellen of wijzigen van het schoolplan (artikel 10 sub b WMS). Wanneer keuzes over de inhoud en organisatie van voorlichting hierin zijn opgenomen, moet de MR hiermee instemmen. Dit geldt ook voor het sponsorbeleid van de school.

Wanneer de school duurzaam samenwerkt met een externe organisatie, heeft de MR een adviesrecht (artikel 11 lid 1 sub d WMS). Bij dergelijke samenwerkingen moeten ook de gevolgen voor personeel, ouders en leerlingen worden vastgelegd. De betreffende geleding van de MR heeft hierbij een instemmingsrecht op de regeling van gevolgen (artikel 12 lid 1 sub a, artikel 13 lid 1 sub a, artikel 14 lid 2 sub a en artikel 14 lid 3 sub a WMS).

De VOO helpt (G)MR's verder

Met deze vormen van ondersteuning

Nieuwsbrief Medezeggenschap

Wekelijks actualiteiten en tips voor iedereen met een rol in de medezeggenschap.

Dit veld is bedoeld voor validatiedoeleinden en moet niet worden gewijzigd.

Ook de nieuwsbrieven Kansengelijkheid en Openbaar onderwijs

Scroll naar boven