Nieuws

Wat betekent de CAO 2025-2027 voor medezeggenschap?

Gepubliceerd op: maandag 5 januari 2026

Eind december werd de definitieve tekst van de CAO Voortgezet onderwijs (CAO VO) bekend, en enkele weken daarvoor die van de CAO Primair onderwijs (CAO PO). De CAO geldt voor alle werkgevers en werknemers die onder de CAO vallen. Oók voor en over medezeggenschap staan er belangrijke afspraken in de CAO. Welke zijn dat, en welke wijzigingen zijn er ten opzichte van de vorige CAO?

CAO en medezeggenschap

In de basis gaat het in de CAO om de verhouding tussen de individuele werknemer en zijn werkgever. In de CAO’s voor het onderwijs staat echter ook een groot aantal afspraken die gaan over de verhouding tussen de werkgever en het personeelsdeel van de (gemeenschappelijke) medezeggenschapsraad, ofwel P(G)MR.

Zo staat in de CAO opgenomen wat de minimale faciliteiten moeten zijn voor het personeelsdeel van de (G)MR, zoals het aantal beschikbare uren voor vergaderen en scholing. Ook staat in de CAO dat voordat een werkgever bepaalde keuzes mag maken die voor alle personeelsleden gelden, eerst instemming vereist is van het personeelsdeel van de (G)MR.

Instemmingsrechten van de P(G)MR

Het personeelsdeel van de P(G)MR in het PO heeft bijvoorbeeld een instemmingsrecht op de kaders voor het vervangingsbeleid, het werkverdelingsplan en een regeling voor de gesprekkencyclus. Het gaat totaal om meer dan 30 instemmingsrechten. De P(G)MR krijgt in de CAO ook twee taken: de werkgever voor 1 mei op de hoogte stellen over een besluit over de inzet van de uren voor de P(G)MR, en na het schooljaar verantwoorden hoe de faciliteiten zijn besteed die vanuit de CAO worden toegekend.

In de CAO VO zijn er eveneens instemmingsrechten voor de P(G)MR opgenomen. Bijvoorbeeld over het functiebouwwerk, een regeling voor studiefaciliteiten en het functiebouwwerk. Over een aantal zaken moeten werkgever en P(G)MR overleggen, zoals over voorkomen van uitstroom. En ook in het VO geldt dat de P(G)MR jaarlijks verantwoording aflegt over besteding van de faciliteiten die vanuit de CAO worden toegekend.

Nieuw in CAO 2025-2027

In de nieuwe CAO PO staat nieuw opgenomen dat werkgevers in overleg met de PGMR een regeling kunnen vaststellen voor werknemers die een studieschuld hebben. Zij kunnen dankzij deze regeling voordeliger aflossen op hun studieschuld. De PGMR moet instemmen met deze regeling. Ook nieuw opgenomen is dat de werkgever met instemming van de PGMR een vergoedingsregeling woon-werkverkeer kan vaststellen voor werknemers die deelnemen aan de leasefietsregeling.

In de nieuwe CAO VO staat opgenomen dat alle scholen vanuit een professionele dialoog opnieuw het taakbeleid moeten vormgeven. Dit moet uiterlijk per 2028-2029 ingaan. De P(G)MR moet instemmen met dit nieuwe taakbeleid.

Alle instemmingsrechten P(G)MR in CAO PO en CAO VO

Mocht jouw (G)MR een vraag hebben over de CAO en specifiek de rol van de P(G)MR bij een onderwerp, dan helpen we daar graag bij. Als jouw (G)MR lid is, dan kun je elke dag mailen en bellen met de VOO Helpdesk. Nog geen lid? Maak jouw (G)MR dan lid via onze Lidmaatschapspagina.

CAO PO

Agendapunt CAO PO  Doel agendapunt Artikel uit de CAO 
Afwijkingen standaardbepalingen voor zover CAO dit toestaat Ter instemming PGMR 1.7 lid 3 
Meerjarenformatiebeleid Ter instemming P(G)MR 2.1 lid 1 
Bestuursformatieplan Ter instemming P(G)MR 2.1 lid 1 
Regeling introductie en begeleiding van startende werknemers Ter instemming P(G)MR 2.1 lid 4 
Kaders vervangingsbeleid Ter instemming P(G)MR 2.1 lid 4 
Werkverdelingsplan Ter instemming PMR 2.2 lid 11 
Functiegebouw Ter instemming PGMR 5.1 lid 2 
Invulling functiegebouw schoolniveau Ter instemming PMR 5.1 lid 3 
Bovenschoolse functies Ter instemming PGMR 5.1 lid 4 
Inrichting, samenstelling en reglement interne bezwarenprocedure functiewaardering Ter instemming PGMR 5.4 lid 1 en 2 
Beloningsbeleid (o.a. periodieke verhogingen) Ter instemming P(G)MR 6.1 lid 9 
Toekenning arbeidsmarkttoelage aan andere scholen Ter instemming PGMR 6.10 lid 3 
Bedragen/percentages arbeidsmarkttoelage o.b.v. CAO Ter instemming PGMR 6.10 lid 5 
Gratificaties en toelagen Ter instemming PGMR 6.15 lid 2 
Vergoedingsregeling verhuiskosten Ter instemming PGMR 7.1 lid 1 
Keuze andere routeplanner dan degenen opgenomen in CAO Ter instemming PGMR 7.2 lid 4 
Vergoedingsregeling woon-werkverkeer beter dan CAO Ter instemming PGMR 7.2 lid 13 
Reis- en verblijfkostenregeling Ter instemming PGMR 7.3 lid 1 
Vergoedingsregeling woon-werkverkeer voor werknemers die gebruik maken van leasefietsregeling Ter instemming PGMR 7.6 lid 3 
Regeling aflossen eigen studieschuld Ter instemming PGMR 7.8 lid 1 
Andere opbouw vakantieverlof dan 1/10-1/10 Ter instemming PGMR 8.1 lid 2 sub a 
Andere opbouw vakantieverlof OOP zonder lesgebonden of -behandeltaken dan 1/1-1/1 Ter instemming PGMR 8.3 lid 5 
Andere wijze opnemen vakantieverlof justitiële inrichting en pilotscholen Ter instemming PGMR 8.4 lid 1 
Regeling volgorde honoraria ingediende verzoeken spaarverlof Ter instemming PGMR 8.20 
Meerjarenprofessionaliseringsbeleid (MJPB) Ter instemming PGMR 9.1 lid 2 
Verantwoording MJPB schoolniveau, inclusief resultaten en besteding budget Ter informatie PMR 8.1 lid 3 
Regeling gesprekkencyclus Ter instemming PGMR 9.2 
Begeleiding starters (leraren en schoolleiders) Ter instemming PGMR 9.5 lid 2 
Gezonde en veilige werkomgeving Ter instemming PGMR 11.5 lid 1 
Benoeming preventiemedewerker(s) Ter instemming PGMR 11.6 
Plan van aanpak voortvloeiend uit RI&E Ter instemming PMR Ter instemming P(G)MR 11.6 11.7 
Regeling uren personeelsleden P(G)MR Ter instemming P(G)MR 13.3 lid 5 
Lager aantal uren spaarverlof Ter instemming PGMR Bijlage IX – 1 lid 2 
Benoeming lid bezwarencommissie FUWA PO Recht op bindende voordracht PGMR Bijlage V – 2 lid 2 
   
Taken P(G)MR conform CAO PO   
Vóór 1 mei voorafgaand schooljaar werkgever op de hoogte stellen besluit inzet uren   
Verantwoording besteding faciliteiten na afloop schooljaar   

CAO VO

Agendapunt CAO VO  Doel agendapunt Artikel uit de CAO 
Meerjarenformatieplan Ter instemming P(G)MR 5.2 lid 3 
Arbeids- en rusttijdenregeling Ter instemming P(G)MR 6.2 lid 1 
Arbeidstijdenmodel functiegroep(en) OOP Ter instemming P(G)MR 6.2 lid 2 
Aantal inzetbare dagen bij afwijking CAO Ter instemming P(G)MR 6.2 lid 4 
Maximale lestaak bij afwijking CAO Ter instemming P(G)MR 8.1 lid 1 
Taakbeleid Ter instemming P(G)MR 8.1 lid 5 
Wijze van gesprek binnen school over besteding werkdrukmiddelen en hoe middelen over werknemersgremia worden verdeeld en welke financiële en organisatorische kaders hierbij horen Ter instemming PMR 8.6 lid 1 sub c 
Werkdrukplan en afspraak evaluatie Ter instemming PMR 8.6 lid 1 sub j 
Uitbreiding totale duur van elkaar opvolgende arbeidsovereenkomsten tot ten hoogste 3 jaar Ter instemming (P)MR 9.2 lid 6 
Functiebouwwerk Ter instemming P(G)MR 11.1 lid 1 
Regeling gratificaties, toelagen en/of extra periodieken Ter instemming P(G)MR 12.9 lid 2 
5 dagen vakantieverlof Ter instemming (G)MR 14.1 lid 1 sub a 
Verhoging maximum aantal uur verlof sparen Ter instemming P(G)MR  15.8 lid 1 
Kaders professionalisering bestuursniveau Ter instemming P(G)MR 16.2 lid 2 
Collectief professionaliseringsplan jaarlijks Ter instemming P(G)MR 16.2 lid 3 
Regeling met doel, onderwerpen, procedure en frequentie gesprekkencyclus Ter instemming P(G)MR 18.3 
Beleid gezonde en veilige leer- en werkomgeving Ter instemming P(G)MR 18.7 
Maximumbedragen verblijfskosten Ter instemming P(G)MR Bijlage 3J lid 5 
Verhoging maximum aantal uren spaarverlof Ter instemming P(G)MR Bijlage 5A lid 3 
Regeling studiefaciliteiten Ter instemming P(G)MR Bijlage 5J 
Beleid gericht op bevordering werkgelegenheid, loopbaanperspectieven en vrijwillige mobiliteit werknemers Ter instemming P(G)MR Bijlage 6 lid 1 
Aantal uren per jaar voor werk P(G)MR voor onderling overleg, overleg met andere personen over aangelegenheden waarbij zij in de uitoefening van hun taak zijn betrokken, alsmedevoor kennisneming van de arbeidsomstandigheden in de organisatie Ter instemming P(G)MR Bijlage 7 lid 3 
   
Overleggen P(G)MR conform CAO VO   
Effecten onderwijsplanning en werkdruk Overleg met P(G)MR 8.5 
Reglement draagvlakmeting taakbeleid Overleg met P(G)MR 8.1 lid 6 
Overleg bevordering jonge en startende leraren en voorkomen uitsroom en behoud jonge leraren Overleg met P(G)MR 17.3 
   
Mogelijke besluiten P(G)MR conform CAO VO   
Overleg taakbeleid door bonden i.p.v. P(G)MR Ter besluitvorming P(G)MR 8.1 lid 7 
Overleg functiebouwwerk door bonden i.p.v. P(G)MR Ter besluitvorming P(G)MR 11.1 lid 2 
Verdeling uren voor werk P(G)MR onder de leden van de P(G)MR Ter besluitvorming P(G)MR Bijlage 7 lid 7 
   
Taken P(G)MR conform CAO VO   
Jaarlijkse verantwoording beschikbaar gestelde middelen  Bijlage 7 lid 11 
Bram Buskoop

Bram Buskoop

Beleidsadviseur

Bram werkt sinds 2019 als beleidsadviseur bij de VOO, waar hij zich in het bijzonder bezighoudt met medezeggenschap en de website.

Meer over Bram

MR Compleet

Complete basiscursus voor MR-leden bestaande uit drie bijeenkomsten.

Bekijk cursus

GMR Compleet

Complete basiscursus voor GMR-leden bestaande uit drie bijeenkomsten.

Bekijk cursus

Inschrijven voor onze nieuwsbrieven

"*" geeft vereiste velden aan

Dit veld is bedoeld voor validatiedoeleinden en moet niet worden gewijzigd.
Blijf op de hoogte van het laatste nieuws en nuttige updates*

De Vereniging Openbaar Onderwijs (VOO) maakt zich zorgen over de toekomst van het openbaar onderwijs in Nederland. Ook in Breukelen staat het openbaar onderwijs onder druk. Het schoolbestuur van RSG Broklede wil de laatste openbare school voor voortgezet onderwijs in de gemeente omzetten naar een algemeen bijzondere school. De VOO heeft hierover een bezorgde brief gestuurd aan de gemeenteraad van Stichtse Vecht en roept op het openbaar karakter van de school te behouden.



De VOO heeft twee introductievideo's over medezeggenschap ontwikkeld. Als (G)MR kun je deze video's gebruiken om jouw achterban uit te leggen hoe medezeggenschap werkt. Zet de video met de YouTube-link op jouw (G)MR-pagina op de website van de school. Zo laat je makkelijk en snel zien waarom medezeggenschap belangrijk is!



Kapelstraat 33
1404 HV Bussum