In Nederland worden kinderen heel vroeg geselecteerd voor het voortgezet onderwijs. De kansenongelijkheid die hierdoor ontstaat, zal niet beter worden zolang we blijven vasthouden aan de hardnekkige ‘succes-is-een-keuze-mythe’.
Hoe staat het openbaar onderwijs ervoor in 2026?
Het onderzoek bestaat uit twee delen: een analyse van cijfers uit databestanden van DUO en een enquêteonderzoek onder 233 openbare scholen (PO en VO). Wil je hierover verder praten? Op 18 maart gaan we over deze resultaten in gesprek in onze podcast over de Stand van het Openbaar Onderwijs 2026. Voorafgaand aan dit gesprek kun je input leveren. Kijk op de pagina Webinar & podcast voor meer informatie’ en dan een link naar die pagina.
De Week van Openbare Scholen
De Week van Openbare Scholen (16 t/m 20 maart) en de Stand van het Openbaar Onderwijs zijn initiatieven van VOS/ABB, de landelijke vereniging voor openbare scholen, en de Vereniging Openbaar Onderwijs (VOO). In de Week van Openbare Scholen staan gelijkwaardigheid, vrijheid en ontmoeting centraal. Deze kernwaarden zijn de basis van het actief pluriforme karakter van de openbare scholen. Het motto van de Week van Openbare Scholen is dan ook: ‘waar verhalen samenkomen’.
Hieronder kun je de ‘Stand van het openbaar onderwijs 2026’ downloaden, evenals het enquêteonderzoek dat is uitgevoerd door DUO-Onderwijs.
Eddy Habben Jansen
BeleidsadviseurEddy werkt sinds 2021 als beleidsadviseur bij de VOO, waar hij zich in het bijzonder bezighoudt met openbaar onderwijs en politieke kwesties.
Meer over EddyInschrijven voor onze nieuwsbrieven
"*" geeft vereiste velden aan
VOO maakt zich zorgen over fusie SBO De Piramide en De Horizon in Arnhem, waardoor openbaar speciaal basisonderwijs dreigt te verdwijnen.